• bilgi@dentova.com.tr
  • 0332 248 10 00

Diş Teli Tedavisi Hangi Yaş Gruplarına Uygundur?

Diş teli bozuk ya da yamuk olan dişlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hastalar daha düzgün bir gülümsemeye, sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip olurlar. Diş teli tedavisinde sadece dişlerin düzeni değil ağız yapısının düzeni de iyileştirilir. Çene ve diş orantısı oluşturulur. Diş teli uygulaması yapan merkezimiz kısa sürede istenen diş görünümüne kavuşmanız için hizmet vermektedir.

Diş Teli Tedavisi Hangi Yaş Gruplarına Uygundur?

7 yaşından itibaren kontroller yapılarak 12 yaşından sonra tedaviye başlanabilir. 10-12 yaşından önce ağız gelişimi devam ettiği için tedaviye başlanılmaması tavsiye edilmektedir. 12 yaşından sonra her yaşa diş teli tedavisi uygulanabilir.

Diş Teli Tedavisi Süreci ve Uygulaması Nasıldır?

Öncelikle diş teli tedavisi uygulanacak hastanın ağız filmi çekilmeli ve iyi bir ortodonti uzmanı ile hastanın tedavi süreci belirlenmelidir.  Hastaya özel tedavi süreci oluşturulduktan sonra kullanılacak tel uygulaması hazırlanır. Diş teli tedavisi oldukça uzun süren bir tedavidir. Bu nokta da hastaya tedavisiyle ilgili bilgiler özellikle belirtilmeli, süreç boyunca hasta ve ortodonti uzmanı arasında iyi bir iletişim oluşturulmalıdır. Daha sonrasında da hastaya tel takılmadan önce hastanın ağız ve diş tedavisi yapılmalı, çürük ya da dolgu yapılacak dişler tespit edilip düzeltilmelidir. Bu işlemler de uygulandıktan sonra tel ve braket takma işlemi gerçekleştirilir. Uzman ile birlikte kontroller devam ederek diş teli tedavisine devam edilir.

 Diş Teli Bakımı Ne Şekilde Olmaktadır?

Konya diş teli tedavisi sırasında braketlerin ve telin zarar görmemesi oldukça önemli bir meseledir. Bu sebepten diş teli taktıran hastaların braket ve tel bakımına önem göstermeleri gerekmektedir. Bakım yaparken sert uçlu diş fırçası kullanımı yerine yumuşak uçlu diş fırçası tercih etmelilerdir. Dişlerini fırçalarken baskı, güç uygulamaktan kaçınmaları gerekmektedir. Braketlerin ve telin aralarını da düzenli bir şekilde temizlemeli, bakımlarına dikkat etmelilerdir.

Telefon
WhatsApp
Instagram
Telegram