• bilgi@dentova.com.tr
  • 0332 248 10 00

Konya Diş Protezi

Farklı nedenlerden ötürü kaybedilmiş dişlerin yerine yapılan protez dişler, günümüzde sıklıkla tercih edilen uygulamalardandır. Ağızda eksik olan dişler estetik açıdan olduğu kadar kişinin genel sağlığı açısından da büyük önem taşır. Protez dişin amacı, hastanın kaybolan fonksiyonlarının geri kazandırılmasıdır.  

Diş protezler; sabit protezler, hareketli protezler ve implant üstü protezler olarak 3 ayrı başlığa ayrılır.

Sabit Protez Diş

Mevcut dişlerden destek alınarak yapılan sabit protezler, dişlere yapıştırılır. Hasta tarafından çıkarılamazlar. Sabit protezlerin yapımında metal altyapılı ya da metal altyapısız porselenler kullanılır.

Dişlerden ya da kaybedilen dişlerin kalan dişeti ve kemiklerinden destek alınarak yapılan protez çeşididir. Hastanın istediği zaman çıkarabildiği hareketli protezler, bölümlü ve tam protezler olmak üzere ikiye ayrılır.

Bölümlü protezler hastanın kendi dişlerine hassas tutucularla bağlanır. Bu yüzden tam protezlere oranla daha sabit olurlar. Hassas tutucuların geleceği dişlere ise mutlaka kron yapılmalıdır.

Tam Protez Diş

Tam protezler ise tüm dişlerin çekilmiş olduğu ağızlarda uygulanır. Çene kemikleri erimiş olan hastalarda tam protezlerin tutuculuğu zayıf olduğundan implantlarla birlikte uygulandıklarında tam başarı sağlanır.

Konya Diş Protez

Dişlerin çürümesi ya da diş eti hastalıkları yüzünden diş kayıpları olabilmektedir. Diş kayıpları sık karşılaşılan bir problemdir. Özellikle yaşlılarda bu durum daha çok görülmektedir. Dişlerin eksik olması estetik açıdan kötü gözükmektedir. Aynı zamanda diş kayıpları çiğneme fonksiyonlarını da kötü etkilemektedir. Fakat diş kayıpları için alternatif birçok yöntemimiz bulunmaktadır. Bunlardan biri diş protezi yapmaktır. Kliniğimizde protez diş uzmanı tarafından yapılan dişler kişinin kendi dişiymiş gibi doğal durmaktadır. Protez yaparken birçok alternatif kullanmaktayız. Protez diş tedavisine alternatif olarak implant tedavisine göz atabilirsiniz.

Diş Protez Çeşitleri

Protez diş yapmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler hastaların durumuna göre değişebilmektedir. Merkezimizde yaptığımız protez işlemleri şu şekildedir;

  • Hareketli protezler
  • Çekim sonrasında yapılan protezler
  • Sabit protezler
  • İmplant üzerine yapılan haraketli ya da sabit protezler
  • Diş köklerinin üstüne yapılan protezler
  • Yüzde ve çenedeki dokuların kaybedilmesi ile yapılan protezlerdir.

Diş Protezlerinin Uygulanması

Merkezimizde protez dişler, hastaların yaşına, ağız yapısına ve yaşam tarzlarına göre farklı şekillerde uygulanmaktadır. Aynı zamanda protez çeşitlerine göre uygulama şekillerini de farklı yöntemler kullanarak yapmaktayız. Hareketli protezler en çok tercih edilen protez şeklidir. Bu protez çeşidini hasta istediği zaman takıp çıkartabilmektedir. Kliniğimizde protez diş uzmanı İlk olarak ağzın ölçüsünü alır. Daha sonra ölçüye göre bir model çıkartır. Modelin hastaya uyup uymadığını anlamak için hastaya denettirilir. Herhangi bir sorun yoksa protezin işlemi bitmiş olmaktadır. Sabit protezlerin uygulamasını 4 seansta yapmaktayız. İlk seansta hasta ve diş protez uzmanımız dişin rengini seçer. Daha sonra ağzın ölçüsü alınır. İkinci seansta ise ölçüsünü aldığımız metalden ya da zirkonyumdan yapılan alt yapıyla hastamızda prova ve denemelerin yapılmasını sağlarız. Üçüncü seansta da protez dişin ağızla uyumuna bakar, hastamız memnun kaldı ise protezi cilaya göndeririz. Son seansta cilası yapılan diş protezi hastalarımıza son kez denettiririz. Bir sorun yok ise hasta diş protezini artık kullanabilmektedir. Diş protez uygulamasının aşamalarını bu şekilde yapmaktayız. Protez dişlerin yapımını 4 seans olarak yani yaklaşık olarak 1,5 ayda tamamlamaktayız. Fakat protez yapımının süresi hastalarımızın durumuna göre bazen daha uzun sürebilmektedir. Protez Diş Uzmanı hastalarımız için en iyi yöntemi düşünerek onları rahatsız etmeyecek ve estetik açıdan güzel duracak protezler yapmaktadır. Diş protezlerinin doğal durması için kaliteli malzemelerin kullanılması ve provaların hassasiyet ile yapılması gerekmektedir.

Telefon
WhatsApp
Instagram
Telegram