• bilgi@dentova.com.tr
  • 0332 248 10 00

Konya Sedasyon ile Diş Tedavisi

Diş tedavi fobisi bulunanlar için ideal bir çözüm olan sedasyon, anestezi uzmanları tarafından sedatif ilaçlarla uygulanır. Sedasyon sırasında hastanın tüm refleksleri korunur.

Konya Uyutarak Diş Tedavisi

Sedasyon işlemi, kontrollü bir uyku halidir. İşlem esnasında hasta ile doktor arasında iletişim sürdürülebilir şekildedir.

Diş hekimi, hastadan ağzını açmasını ya da kapamasını isterse hasta tüm komutları kolaylıkla yerine getirebilmektedir.

Sedasyon hakkında daha fazla bilgi

Bilinçli sedasyon, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda güvenli bir şekilde uygulanmaktadır.

Sedasyon, çocuklara şurupla ağızdan, makatta ve burundan rahatlıkla uygulanır.

Yetişkinlere ise damar yolundan uygulanır. Anestezi uzmanı işlem boyunca hastayı yakından takip ederek nabız ve tansiyonunu sürekli gözlemler.

Dentova Sedasyon ile Diş Tedavisi

Diş sorunlarının tedavisinden birçok hasta korkmakta ve endişelenmektedir. Böyle durumlarda tedavi süreçleri zorlu geçebilmektedir. Çocuklarda, yetişkinlerde ve engelli çocuklarda diş tedavilerinin yapılması zaman zaman zorlayıcı olabilmektedir. Özellikle çocuklarda birden fazla çürük olması durumlarında çocukların saatlerce beklemesi çok zor olmaktadır. Bunun için uyutarak diş tedavisi işlemi yapılmaktadır. Uyutarak diş tedavisine sedasyon adı verilir. Hastaya damar yolu ile ilaçlar verilerek kontrollü bir şekilde yarı uyur hale getirilmesine sedasyon denilmektedir. Hastaları yarı uyutarak işlemleri kolay bir şekilde halledebilmekteyiz. Sedasyonu bütün hastalarda zorunda olmadıkça kullanmamaktayız. Sadece fazla endişeli ve korkulu hastalar için sedasyon kullanımı yapılmaktadır.

Sedasyonun Uygulanma Şekli

Diş tedavisinden önce hastaların aç gelmesi gerekmektedir. Gelen hastalara anestezi uzmanlarımız tarafından damar yolu açılarak ilaç verilir. Böylece hasta uyku haline girmiş olur. Tedavi bitiminin sonuna doğru verilen ilaç kesilerek hastanın uyanması sağlanır. İlaç kesildikten sonra hasta kısa bir sürede uyanabilmektedir. Yaklaşık 30-45 dakika arası hastanın tamamen kendine gelmesi beklendikten sonra evine gidebilmektedir. Çocuklarda sedasyon kullanımını da yine aynı şekilde yapmaktayız. Sedasyon sırasında genel anestezi gibi bir makineye bağlı olunmamaktadır. Bu sebeple sedasyonun hastalar üzerinde hiçbir riski bulunmaz. Gayet güvenilir bir yöntemdir. Fakat uyutarak diş tedavisi işlemleri çok sık kullanılmaz. Ayrıca sedasyon ile işlem yapıldığı için kalp hastalığı ya da bazı sağlık sorunları olan hastalardan tetkikler istenerek uygun olması durumunda bu yöntem kullanılabilmektedir.

Uyutarak Diş Tedavisinin Avantajları

Uyutarak diş tedavisi yapıldığı için hastalar işlem esnasında hiç ağrı hissetmez ve daha sonra işlemlerin aşamalarını hatırlamaz. Bu yöntem ile acı hissedilmediğinden dolayı diş tedavilerinden çok korkan hastalar için başarılı bir tedavi yapılması sağlamaktadır. Aynı zamanda birden fazla çürüğe sahip olan çocuk hastalarda da tedavi tek bir seansta sorunsuzca bitebilmektedir. Korkan çocuklara sedasyonsuz dolgu ya da başka bir tedavi uygulandığında bazen ufakta olsa acı duyabildikleri için tedavi sırasında zorluk çıkarabilmektedir. Sedasyon ile işlem yapılması halinde ise hiçbir acı hissetmedikleri için diş sorunlarının tedavilerinden korkmayacaklar ve rahatlıkla yaptırabileceklerdir. Uyutarak diş tedavisi özellikle çocuklar üzerinde yapılmaktadır.

Telefon
WhatsApp
Instagram
Telegram