İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavi yöntemi, herhangi bir nedenle eksilen dişlerin tedavisinde uygulanan çene kemiği içine titanyumdan yapılan vidaların yerleştirilmesi işlemidir. Diş protezleri yerleştirilen vidalar üzerine takılmaktadır. Bu tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerine kıyasla en büyük avantajı komşu dişlere bir zarar vermemesidir. Komşu dişler üzerinde tıbbi olarak herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar protez dişler için bir kök vazifesi görmektedir. Bu sayede implant tedavisi görmüş hastalar kendi dişlerine sahipmiş gibi günlük yaşamlarını sürdürebilirler. İmplant tedavisi hem sağlık hem de estetik açıdan yaşanılan sorununa çözüm olarak karşımıza çıkmıştır.

İmplant Tedavisi Uygulama Şartları

İmplant tedavisi çene gelişimini tamamlamış 18 yaş üzeri herkese uygulanabilir. İmplant tedavisi öncesi hastanın çene yapısının implant tedavisine uygun olup olmadığının tespit edilebilmesi için röntgen çekimi yapılmaktadır. Hastanın geçmişten süregelen bir şeker hastalığı mevcut ise implant uygulaması öncesi hastalığının düzene alınması gerekmektedir. Tedavi öncesi herhangi bir nedenle kan sulandırıcı ilaç içen hastaların tedaviden önce kullandığı bu ilaçlar kesilir. İmplant tedavisi uygulanacak kişide kemik erimesi gibi bir durum tespit edilmesi halinde, implant kemik erimesi için yapılacak olan tedaviden sonra uygulanabilir.

blank

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Tedavide uygulanacak implantların uygulanmasında iki farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem tek aşamalı bir işlemdir. Çene kemiğine yerleştirilen implant sonrasında geçici olarak bir başlık takılmaktadır. İkinci yöntem ise iki aşamalı bir yöntemdir. İlk aşamada çene kemiğine implant yerleştirildikten sonra üzeri diş eti ile kapatılmaktadır. İyileşme tamamlandıktan sonra protez başlıklar takılmaktadır. Bu iki seçenekte de protez başlık takılmasından sonra uygulanan süreç aynıdır. Öncelikle geçici olarak bir köprü yerleştirilerek alt çene için 3, üst çene için ise 6 aylık bir süre iyileşme için beklenir. Konya İmplant tedavisi sonrası hasta normal bir şekilde günlük yaşantısına devam edebilir.

İmplant Çeşitleri

İmplant uygulamalarında temel olarak titanyum maddesi kullanılmaktadır. Son zamanlarda zirkonyum implantlar da tercih edilmeye başlanmıştır. Zirkonyum implantlar yeni kuşak bir malzeme olup titanyumdan yapılmış olan implantların dayanıklılığını arttırmak için tasarlanmışlardır. Diş kaplama maddesi olarak da kullanılan zirkonyum, yıllar içinde aşınma yapmaz. Ağızda metal tadı bırakmayan zirkonyumun vücut için bir zararı bulunmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir