Diş Teli Taktırmak Acı Verir Mi?

Diş Teli Taktırmak Acı Verir Mi?

Diş teli çapraşık, düzenli olmayan diş dizilimi ve bu sebeplerden dolayı bozuklukların giderilmesinde kullanılan bir tür medikal üründür. Bu tarz çene rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yönelik ortodonti hekimlerinin uyguladıkları tedavide temel olarak sorunlu diş yüzeylerine yapıştırılan şekli kareye benzer braketler kullanılmaktadır. Bu başlıca araçlar aslında üzerlerinden tellerin geçmesini sağlayan bir tür tutamaç olarak dişlerin üzerine uygulanmaktadır. Ortodonti uzmanlığında bu teller ark teli olarak isimlendirilmektedir. Ark tellerinin amacı, altında bulunan braketlere çok hafif baskı ve kuvvet uygulayarak, dişlerin dolayısı ile dişlerin tutunduğu çene yapısının belirli zaman süresince istenilen düzene kavuşturulmasıdır. Ancak diş bozukluklarının ihtiyacına göre daha farklı medikal ürünlerde kullanılabilmektedir. Yetişkin, genç ya da çocuk herkese diş teli uygulaması yapılabilmektedir. Herhangi bir yaş sınırlaması olmadan tedavi alınabilmektedir. Ancak 5-8 yaş aralığında bulunan bireyler için bu tedavi düşünülüyor ise kesinlikle pedodonti uzmanı ile görüşülmesi gerekmektedir.

Diş Teli Taktırmak Acı Verir Mi?

Diş Teli Taktırmak Acı Verir Mi?
Diş Teli Taktırmak Acı Verir Mi?

Hastaların gitmekten en fazla çekindiği tedavilerin başında diş tedavisi gelmesine rağmen tel taktırma tedavisinde hiçbir acı ve ağrı hissetmezsiniz. Bunu asıl nedeni, diş üzerine konulan braketlerin yapıştırma usulü ile dişe sabitlenmesidir. Dolgu veya implant tedavisinde olduğu gibi herhangi bir şekilde diş veya çene üzerinde bir delme işlemi uygulanmamaktadır. Braketler uygun bir şekilde dişlerin üzerine yapıştırıldıktan sonra ağrısız ve acısız bir şekilde ark telleri braketler üzerinden geçirilerek, orantılı baskılar ayarlanarak, hastanın da çene ve diş yapısına uygun olarak diş teli takma işlemi sonlanır. Ancak bazı vakalarda diş sağlığının iyi olmamasından dolayı çürük tedavisi veya çürük olan dişi çekme işlemleri de uygulanabilmektedir. Burada önemli olan konu ise tedavinin sağlıklı dişler üzerinde yapılmasıdır. Tedaviye başlamak için ise normal bir diş tabibi yerine uzmanlık alanı ortodonti olan diş tabibinin seçilmesi gerekmektedir.

Konya’da diş teli yaptırmak istiyorsanız tıklayın!

Diş Teli Çeşitleri

Genel olarak 3 farklı ana alana ayrılan tel çeşitleri metal, şeffaf ve görünmez olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ayrışmayı belirleyen en önemli faktör ise diş yüzeyine takılan medikal aparat olan braketlerdir. Metal olan braketler aslında en dayanıklı olanlardır. Dayanıklı ve uzun süreli kullanımların gerektiği durumlar olduğundan en çok tercih edilen tiptir. Gelişen teknoloji ile diş teli kullanımı estetik hale getirmek amacıyla diğer türleri de üretilmiştir. Şeffaf olan braketlerin rengi diş rengi ile aynı olması nedeniyle estetik olarak güzel gözükmektedir. Ancak şeffaf braketler metal olanlara göre daha dayanıksızlardır. Görünmez braketler ise diş yapısının arkasına takılan braket grubuna girer. Bu braketler karşıdan bakıldığında görülmesi imkânsızdır. Sadece ağız geniş bir şekilde açıldıktan sonra alttan veya üstten bakmak suretiyle bu braketler görünebilmektedir. Bu tip olanlarını daha çok ergenlik çağında bulunan gençler tarafından tercih edilmektedir. Tedaviniz için bu çeşitler arasından seçim yapmadan önce ortodontist tarafından sağlığınıza uygun olan tedavi olanaklarını değerlendirmelisiniz. İleride daha iyi sonuçlar almanıza imkân sağlayan bir diş teli tedavisinin seçiminde uzman diş tabibinin söylediklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir