Diş Hekiminde Bulunması Gereken Nitelikler

Diş Hekiminde Bulunması Gereken Nitelikler

Ağız, diş ve dudakların birleşimi ile oluşan ağız boşluğu ve çevre dokularının uzmanı olarak bilinen diş hekimleri, ağız ve çene dokularının sağlığını koruması ile yükümlü olan kişilerdir. Günlük yaşantıda oldukça önemli olan ve gerek beslenme gerekse konuşma ihtiyaçlarımızı giderdiğimiz ağız, çene ve diş sağlığı oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle güvenilir ve işlinin ehli hekimlere muayene olmak gerekmektedir. Bu bağlamda Diş Hekimleri ağız, diş ve çene yapısı ile ilgili oluşabilecek problemleri tedavi etmektedir.

Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Diş Hekimi olabilmek için diş hekimliği fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Aksi taktirde diş hekimi olunmamaktadır. Diploma olmadan bu mesleği icra eden kişiler ‘şarlatanlık suçu’ gerekçesi ile hapis cezasına çarptırılabilmektedir. Diş Hekimi olabilmek için yalnızca Türkiye’de diş hekimliği eğitimi veren üniversitelerden mezun olmak gerekmemektedir. Yurt dışında da bu bölüm okunabilmektedir. Yalnızca Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilen diploma denkliğinin olması gerekmektedir. Diş Hekimliğinin 9 uzmanlık alanı bulunmaktadır. Bu bölümü tercih eden kişiler bu uzmanlık alanlarından birini seçerek o alanda da görev yapabilmektedir. Kurumumuzda hemen bütün uzmanlık alanlarında diş hekimi hizmet vermektedir.

Diş Hekiminde Bulunması Gereken Nitelikler

Diş hekimi olabilmek için birçok özelliği bir arada taşımak gerekmektedir. Yaratıcılık, el becerisi, yeri geldiğinde psikolog gibi özellikler bir arada barındırmalıdır. Konya diş hekimi bu bağlamda gereken özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Diş hekimi yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok alanda kendisini geliştirmiş olmalıdır. Sınırlı bir alanda aletler ile çalışabilecek el becerisine sahip olması gerekmektedir. Yani diş hekimi ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmelidir.

Nitekim meslek başarılıları bu el becerileri ile doğru orantılıdır. Hastaları ile iyi iletişim kurabilmelidir. Hastaların korkması durumunda sakinleştirebilmeli aynı zamanda anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Organizasyon becerisine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda uzun süre ayakta kalabileceğinden fiziki olarak da koşullara uyum sağlayabilmelidir. Hastaların şikayetlerini dinleyip uygun olan tedaviyi seçebilmesi adına problem çözme becerisini de bulundurması gerekmektedir. Bu nitelikler göz önünde bulundurulduğunda Diş Hekimleri hastaların problemlerini gidermede başarılı olduğu ve aranan niteliklerde olduğu görülmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir