Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Uyumsuz çene ve çapraşık diş ilişkilerinin tespit ve tedavi edilmesini sağlayan diş hekimliği branşına ortodonti adı verilmektedir. Bu branşta uzmanlaşmış olan kişilere ise ordotontist denilmektedir.

Ordotonti tedavisi dişlerin çalışma şeklini ve görüntüsünü iyileştirmek için dişleri hareket ettirme ya da düzleştirmenin bir yoludur. Isırma basıncını bütün dişlere yayarak çene eklemlerinin, diş etlerinin ve dişlerin uzun süre sağlığını koruması amaçlanmaktadır.

Ordotontik Problemler Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Çene ile ilgili olan bozukluklar genellikle kalıtsaldır. Bu durumlarda hastaların yaşı göz önüne alınarak bir tedavi planı hazırlanmaktadır. Ergenlik döneminde olan kişilerde üst çene ve alt çene geride ise tedavi ortodontik yöntemler ile halledilmektedir. Bazı çene bozuklukları fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak, ağzı ile solunum yapan olan kişilerde üst çene genel olarak dar kaldığı için V çene formunu almaktadır.

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde biberonun ya da yalancı emziğin çok fazla kullanılması, parmakların emilmesi, tırnak yenmesi vb. gibi alışkanlıklara sahip olan kişilerde ortodontik bozukluklar görülebilmektedir. Bu alışkanlıkların önüne mümkün olduğu kadar erken geçilmelidir. Basit bir aparey kullanarak yaşanacak çene ve eklem bozuklukları önlenebilmektedir.

Üst çenede darlık var ise ortodonti tedavisi aparey yardımı ile yapılabilmektedir. Bazen çocuklar, ebeveynlerin birinden diş diğerinden kemik büyüklüğünü almaktadır. Dişlerin küçük, çenenin büyük olduğu durumlarda dişlerin aralarında boşluk kalmaktadır. Dişlerin büyük, çenenin küçük olduğu durumlarda ise dişler çeneye sığamamaktadır. Böylece çarpıklık meydana gelmektedir. Ortodonti tedavisi ile bu çarpıklıkların önüne geçilmektedir.

Her Yaşta Ortodonti Tedavisi Yapılabilir Mi?

Ortodonti tedavisi yapılırken herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak hastaların yaşına göre tedavinin planlaması ve süresi değişiklik göstermektedir. Son dönemlerde dünya genelinde yetişkin kişilere uygulanan ortodontik tedaviler popülerlik kazanmaya başlamıştır. Bu tedavide kullanılan porselen braketlerin kullanılması ile telin yaratacağı estetik sorunlarının da önüne geçilmektedir.

Ortodonti tedavisi her zaman esteki görünüm veya eklem sorunlarından yapılmaz. Kimi zaman daha iyi bir protez yapılabilmesi amacıyla proteze hazırlık için ordotonti tedavisi uygulanabilmektedir. Bu tedaviyle dişler, proteze daha uygun bir hale gelmektedir. Söz konusu tedaviler genel olarak 4 ya da 12 ay içerisinde tamamlanabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir