Hemofili

Hemofili

Ağız ve diş sağlığı, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu konunun ihmal edilmesi birçok rahatsızlığa ve sistemik hastalığa yol açabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı için öncelikle diş yapısına uygun fırçalar kullanmalı; diş hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda fırça, doğru macun (macun miktarı) ile diş etinden dişe doğru kullanılmalıdır.

Diş ipi kullanımı ihmal edilmemeli;profesyonel ,hijyenik ve dental diş ipleri tercih edilmelidir. Fırçalama işlemi sonunda tercihen ağız çalkalama suyu kullanılabilir. Diş fırçalama işleminin günde iki kere ve 2 dakika olması idealdir. Hemofili hastaları için bu basamaklar değişmemekte daha hassaslaştırılmaktadır. Hastaya uygun fırça-macun kombinasyonu diş hekimi tarafından önerilmektedir. Örneğin daha yumuşak fırçalar ve uygun floridli macunlar kullanmaları tavsiye edilmektedir. Asitli ve yüksek şekerli beslenme alışkanlıklarını azaltmaları da tavsiyeler arasında olmalıdır. Bu bağlamda hemofili hastalarına ağız ve diş sağlığı konusunda ön bilgiler verilip her hastanın özel olduğunu,genel bir tedavi süreci değil şahsi planlamalar yapılacağı anlatılmalıdır.

Hemofili, kanın pıhtılaşamaması sonucunda hastada fazla kanama olması veya kanamanın durdurulması gereken sürede durdurulamaması riski olan kalıtsal bir hastalıktır. Hemofili hastaları genellikle kanama korkusu yaşamakta bu sebeple diş fırçalama ve ağız bakımı yapma konusunda çekimser davranmaktadırlar. Bu durum dolaylı olarak diğer diş rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Biz diş hekimleri olarak hastaların bu konudaki hassasiyetlerini önemsiyor, değişen ve gelişen teknolojileri kullanarak en uygun tedavi yollarını uyguluyoruz. Gerekli önlemler alınıp konsültasyonlar yapıldığında hastalara rutin diş tedavileri yapmak mümkündür. Hemofili hastaları hekimler ile  irtibata geçip hastalıklarını bildirmelidir.Bu aşamada hekimler tedavi sürecini ve tedavi basamaklarını hastalarla paylaşıp; hastaların soru işaretlerini, şüphelerini, endişelerini gidermelidir. Kanamayı ve uzun vadeli istenmeyen etkileri azaltmada koruyucu tedavileri uygulamayı da ihmal etmemelidirler.

(Sitemizde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.)

Ahmet Dikici

Diş Hekimi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir