• Necip Fazıl, Yeni Meram Cd. No:146, 42090 Meram/Konya
  • 0 (332) 324-2474
  • bilgi@dentovaestetik.com

Hemofili

Hemofili

Hemofili

24 Eylül 2019, 10:01290

Ağız ve diş sağlığı, üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu konunun ihmal edilmesi birçok rahatsızlığa ve sistemik hastalığa yol açabilmektedir. Ağız ve diş sağlığı için öncelikle diş yapısına uygun fırçalar kullanmalı; diş hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda fırça, doğru macun (macun miktarı) ile diş etinden dişe doğru kullanılmalıdır.

Diş ipi kullanımı ihmal edilmemeli;profesyonel ,hijyenik ve dental diş ipleri tercih edilmelidir. Fırçalama işlemi sonunda tercihen ağız çalkalama suyu kullanılabilir. Diş fırçalama işleminin günde iki kere ve 2 dakika olması idealdir. Hemofili hastaları için bu basamaklar değişmemekte daha hassaslaştırılmaktadır. Hastaya uygun fırça-macun kombinasyonu diş hekimi tarafından önerilmektedir. Örneğin daha yumuşak fırçalar ve uygun floridli macunlar kullanmaları tavsiye edilmektedir. Asitli ve yüksek şekerli beslenme alışkanlıklarını azaltmaları da tavsiyeler arasında olmalıdır. Bu bağlamda hemofili hastalarına ağız ve diş sağlığı konusunda ön bilgiler verilip her hastanın özel olduğunu,genel bir tedavi süreci değil şahsi planlamalar yapılacağı anlatılmalıdır.

Hemofili, kanın pıhtılaşamaması sonucunda hastada fazla kanama olması veya kanamanın durdurulması gereken sürede durdurulamaması riski olan kalıtsal bir hastalıktır. Hemofili hastaları genellikle kanama korkusu yaşamakta bu sebeple diş fırçalama ve ağız bakımı yapma konusunda çekimser davranmaktadırlar. Bu durum dolaylı olarak diğer diş rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Biz diş hekimleri olarak hastaların bu konudaki hassasiyetlerini önemsiyor, değişen ve gelişen teknolojileri kullanarak en uygun tedavi yollarını uyguluyoruz. Gerekli önlemler alınıp konsültasyonlar yapıldığında hastalara rutin diş tedavileri yapmak mümkündür. Hemofili hastaları hekimler ile  irtibata geçip hastalıklarını bildirmelidir.Bu aşamada hekimler tedavi sürecini ve tedavi basamaklarını hastalarla paylaşıp; hastaların soru işaretlerini, şüphelerini, endişelerini gidermelidir. Kanamayı ve uzun vadeli istenmeyen etkileri azaltmada koruyucu tedavileri uygulamayı da ihmal etmemelidirler.

(Sitemizde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir. Bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi ve tanı koyması yerine geçmez.)

Ahmet Dikici

Diş Hekimi

 

Konya Diş, Konyada Diş, Konya Diş Hekimi, Konyada Diş Hekimi, Konya Diş Hekimleri, Konyadaki Diş Hekimleri, Konya Diş Hekimi, Meram Diş, Meram Yeniyol Diş, Konya Meram Yeniyol Diş Hekimi, Konya Meram Diş Hekimleri, Konya Diş Hekimi Telefon, Meram Yeni Yol, Diş Hekimi, Meram, Konya, Konya İmplant , Meram, Konya İmplant Merkezi , Konya İmplant Tedavisi , Konya İmplant Fiyatları , Konyada İmplant , Konya İmplantation, Diş Beyazlatma Konya , Lazerle Diş Beyazlatma Konya , Diş Beyazlatma Fiyatları Konya , Şeffaf Ortodonti Konya , Konya Ortodonti Fiyatları , Görünmez Diş Teli Konya , Diş Teli Fiyatları Konya , Şeffaf Ortodonti Fiyatları Konya, Diş Estetiği Konya , Konya Estetik Diş Hekimi , Konya Özel Diş Polikliniği , Diş Estetiği Fiyatları Konya, Zirkonyum Konya , Konya Zirkonyum Kaplama , Konya Zirkonyum Kaplama Fiyatları , Konya Zirkonyum Dis Yapan Hekimler, Gülüş Tasarımı Konya , Konya Estetik Diş Hekimliği , Konya Özel Diş Poliklinikleri, Diş Tedavileri , Konya Özel Diş Hekimleri, Diş Hekimliğinde Lazer Uygulamaları Konya, Emax Porselen Konya , Diş Dolgu Fiyatları Konya , Kanal Tedavisi Fiyatları Konya , Özel Diş Dolgu Fiyatları Konya

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yap

Son Yazılar

Hemofili
Hemofili24 Eylül 2019, 10:01
Çocuk Diş Hekimliği
Çocuk Diş Hekimliği24 Eylül 2019, 10:01
İmplant Tedavisi
İmplant Tedavisi24 Eylül 2019, 10:01
Masseter Botoksu
Masseter Botoksu24 Eylül 2019, 09:50
Ortodontik Tedavi
Ortodontik Tedavi24 Eylül 2019, 10:01

Etiketler

Takip Edin

WhatsApp